1. Anasayfa »
  2. Blog

Fen Bilimleri Dersinden Nasıl Başarılı Olurum?

Fen bilimleri dersinden korkuyor musunuz? Fen bilimleri dersi size zor mu geliyor? Fen bilimleri dersinden nasıl başarılı olurum? Hatta fen bilimleri dersinden 100 almak için ne yapmam gerekiyor diyerek hedefi yüksek tutanlar, bu yazımız sizin için yazıldı.

Fen bilimleri dersi sayısal bir derstir. Sayısal derslerde başarı yakalamak çoğu zaman zor olabilmektedir. Her derste başarılı olmanın çeşitli yolları vardır. Sözel derslerde başarılı olmak için yapılan taktiklerden bazıları ezberdir. Ezber yaparak kısa sürede başarı sağlanmaktadır. Fakat bir konuyu iyice anlamak, onu öğrenmekten geçer. Sayısal dersler kapsamında bir konuyu öğrenmek, olası konuya hakim olmaktan ve istemekten geçer. Bir konuyu merak etmek o derse olan başarınızı artırır. Çünkü sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz derslerde başarı oranınız yükselir. Ders veya konu fark etmeksizin çalıştığınız şeye olan ilginiz, başarı seviyenizi değiştirmektedir. Her durumda Fen derslerinde başarılı olmanın yolları kendinize olan inancınızdan ve başarıyı istemenizden geçer.

Fen Bilimleri Dersine Nasıl Çalışılır?

Sayısal derslerde ezber yapmak her zaman işinize yaramayabilir. Ezber tekniğini formül öğrenmek için kullanabilirsiniz. Fen dersinde başarı yakalamak için sürekli tekrar yapılması gereklidir. Deney ve gözlem yoluyla konuya hakim olunmalıdır. Eğer eğitim aldığınız kurumda laboratuvar kullanma şansınız varsa; gerekli konularda yapılabilen deneyleri, laboratuvar kullanarak yapabilirsiniz. Deney ve gözlem yöntemi, pratikte diğer öğrenme yöntemlerine göre daha elle tutulan bir yöntemdir. Uzun süreli başarı yakalamış olursunuz. Yaptığınız deneyin sonuçlarını bir yere not almak, hatırlamakta zorlandığınız bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra dersin işlenişi sırasında kendinizi derse vermelisiniz.

Ek bir desteğe ihtiyaç duyarsanız; çeşitli sosyal medya kanalları kullanabilirsiniz. Eğitim düzeyine göre ders veren birçok eğitim kanalı mevcut. Bunlardan bazıları Youtube üzerinde konu anlatımı yapmaktadır. Bunun yanında aynı kanalların yardımcı test ve konu anlatımı kitaplarını edinerek konuya hakim olup iyice kavrayabilirsiniz. Konu anlatımı sonrası en az yirmi adet test çözmek sizleri bir adım ileri taşıyacaktır.

Ders çalışırken dikkatinizi toplamak amacıyla klasik müzik dinleyebilirsiniz. Özellikle klasik müziğin zihin üzerinde odaklandırıcı etkisi vardır. Birçok bilim adamı bu konuda makaleler yazmıştır. Fen bilimleri dersinden yüksek not almak ve başarılı olmak için aşağıdaki maddelere dikkat etmenizi öneriyoruz:

1. Ders kitabından farklı kaynaklara da göz atın.

Derse gitmek ve verilen bölümleri okumak fen kavramlarını anlamanın anahtarıdır. Ancak okul ders kitapları bilimi öğrenmenin tek yolu değildir! Okul ders kitaplarının yanı sıra internet, güçlü bilimsel anlayış oluşturmaya yardımcı olacak sınırsız kaynaklara sahiptir. Videoları izleyin, konuşmaları yayınlayın, gerçekleşen canlı deneyleri görün. Bazen başkalarının bir bilim konusuna nasıl yaklaştığını izlemek çok yardımcı olabilir. Verilen ödevleri kitaplarınızdan araştırmakla birlikte internet üzerinden de araştırabilirsiniz. Yazılı Soruları Çöz sitemizde fen bilimleri için hazırlanmış yazılı sorularını online çözmek bunlardan biri olabilir.

2. Not alın ve sık sık gözden geçirin.

İster sınıfta not alın ister bir ders kitabından not alın, fen bilimleri not tutmanın önemli olduğu bir derstir. Her gün öğretilen birçok yeni kavram ve tanımlar vardır, önemli gördüğünüz kısımları not almak, öğrencilerin terimleri ve hatta öğretmene sormaları gereken soruları takip etmelerine yardımcı olabilir.

3. Hazırlık yapın ve ödevleri ertelemeyin.

Öğretmen bir sonraki dersten önce bir ödev verirse, mutlaka ödevinizi zamanında yapmaya özen gösterin ve verilen ödevi not olarak tutarak unutmanın önüne geçin. Çalışma sırasında anlamadığınız kısımları not alarak öğretmeninize sorabilirsiniz. Ders sırasında öğretmen daha fazla açıklama, örnek veya sunu sunabilmektedir. Anlamadığınız noktalarda mutlaka soru sormayı bilin. Hazırlık ve katılım, kavrayış geliştirmenin harika bir yoludur.

4. Matematik dersi becerilerinizi artırın.

Matematik gibi, bilim de problem çözmeye ve denklemleri anlamaya dayanır. Bilim ve Matematik yakından ilişkilidir ve genellikle birbirlerinin üzerine inşa edilir. Aslında, bilim adamları matematiği günlük olarak kullanırlar. Öğrenciler deneylerden sayıları topladıklarından, ancak toplama, çıkarma, çarpma veya bölmeyi bilmeleri gerektiğinden, kelime problemleri özellikle önemlidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.